reklam
reklam

Elazığ’da Şiddetli Deprem : Yer kabuğu kırılmış olabilir!

/ 24 Ocak 2020 / 48 / yorumsuz
Elazığ’da Şiddetli Deprem : Yer kabuğu kırılmış olabilir!

Bir son dakika haberi olarak; Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6.8 şiddetin bir deprem meydana geldi. Deprem daha sonra 6.5 olarak revize edildi. Diyarbakır başta olmak üzere Güneydoğu bölgesinde ara ara artçı sarsıntılar da devam etmek. Depremin Merkez üssü ise Elazığ’ın Sivrice ilçesi. İçişleri Bakanı ve pek çok bakan ile birlikte diğer kurumlardan da haberler gelmeye devam ediyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bölgede incelemeler yapmak üzere Elazığ’a gidiyor. Bunun yanı sıra Kızılay ve AFAD başta olmak üzere diğer pek çok yardım kuruluşu bölgeye intikal ediyor.

Depremin büyüklüğü ilk aşamada Kandilli Rasathanesi tarafından 6.8 olarak açıklandı. Daha sonra 6.5 olarak revize edildi. Ayrıca bu depremden sonra bölgede birkaç farklı artçı deprem de gözlemlendi. Bunlardan birisi de 5.1 büyüklüğündeydi.

Bakan Soylu Acı Haberi Verdi!

İçişleri Bakanlığı tarafınca yapılan açıklamada, “Elazığ Sivrice merkez üslü 6.8 büyüklüğünde yaşanan depremde tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” ifadesi kullanıldı. “Bakan soylu ise Elazığ, Sivrice, Maden, Pötürge ile irtibat kurulduğunu ve bölgedeki ekiplerinin görevinin başında olduğu söylendi. Sivrice’de 4-5 farklı binada yıkık var. Elazığ merkezde ise 10 farklı binada hasar bulunmakta. Pötürge de birkaç bina yıkık halde. Köylerden bilgi alınmaya çalışıyor. Şuana kadar 4 vatandaşımız hayatını kaybettiğinin bilgisini verdi”

100’den Fazla Evde Hasar Var!

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde gerçekleşen ve saat 20.55’de yerin 10KM derinliğinde 6.5 şiddetinde deprem gerçekleşti.

Deprem Gaziantep, Tunceli ,Malatya, Diyarbakır, Mardin ve birçok ilde de hissedildi.

Yaşanan depremin hemen sonrasında açıklama yapan Malatya’nın Pütürge Belediye Başkanı Mikail Sülük “100’den fazla ev yıkıldı. Bölge içinde çadırlar kurmaya çalışmaktayız.”

AFAD: Yakından Takip Ediyoruz

6.5 büyüklüğünde gerçekleşen depremin hemen ardından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) başkanı Mehmet Güllüoğlu tarafından açıklama yapıldı. Güllüoğlu : “Ekiplerimiz herhangi bir yıkım var mı, enkaz altında kalan varmı, incelemelere başladı. Yakın bir şekilde takip ediyoruz. Ekiplerimiz saha içerisinde aktif olarak çalışmalarını yürütüyor. Sivrice’de gerçekleşen deprem yerin 7 kilometre altında gerçekleşti”

Akar’dan Deprem Açıklaması :

Milli Savunma Bakanı Akar, Elazığ’da meydana gelen 6.5 büyüklüğündeki deprem için açıklamada bulundu. “İl merkezi ve askeri tesisler için olumsuz bir haber gelmedi” dedi.

Fahrettin Altın : Devletimiz Tüm Kurumları Çalışıyor

İletişim Başkanı Fahrettin Altın, depremin gerçekleşmesinin hemen ardından açıklamalarda bulundu. Altın “Elazığ’ın Sivrice ilçesinde gerçekleşmiş olan depremden dolayı etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Devletimiz ilgili tüm kurumlarca aktif şekilde olayın takipçisidir, vatandaşlarımızın emniyetini ve canlarının güvencesi önceliğimizdir. Allah milletimizi her zaman kollasın ve korusun!” açıklamasında bulundu.

Benzer Konular
Dun guzel oldu valla